Kestvusratsutamine kui ratsaspordiala
Kestvusratsutamine on hobuse kiirus – ja vastupidavusvõistlus, mis paneb proovile ratsaniku maastikul ratsutamise oskused. Ratsaniku oskus hobust õieti käsitleda mõjutab hobust edukalt läbima erinevaid teekondi matkal. Võistlustel antakse ühisstart ja teekond on märgitud. Rajal võib olla erinevaid looduslikke takistusi, maastik on väga erinev ja vahelduv.
Olenemata stardi viisist ja reeglitest, võistleb iga võistleja läbi kogu sõidu nagu ta oleks üksi ja vastane oleks ainult rada, distants, kliima, pinnas ja kell.
Võistluste ajal tuleb eriti hästi hoolitseda hobuse eest ja see on väga tähtis osa kogu võistlusest. Et edu saavutada, peab võistleja omama teadmisi hobuse efektiivsest ja ohutust liikumisest maastikul.
Hobustele tehakse veterinaarülevaatus enne ja pärast sooritust ja ainult need hobused, kes läbivad veterinaarkontrolli edukalt, saavad arvessemineva tulemuse. Üle 40 km võistlused jagatakse nii, et veterinaarkontroll on iga 40 km järel ja samal ajal on ka kohustuslik puhkepaus 30-40 minutit. Puhkepausi ei loeta lõpptulemuse hulka. Igas vahefinishis on hobusele ettenähtud maksimaalne taastumisaeg 20 minutit (lõppülevaatusel 30 minutit). Taastumisaja jooksul peab hobuse pulss olema max 64l/min. Lisaks pulsile peab ta näitama korrapärast ja ergast traavi, tema organismi vedelikutase peab olema normis ning sooled jm siseorganid toimima. Ka viimases, finishijärgses veterinaarkontrollis peab hobune olema fit to continue seisundis.
Ühepäevastel võistlustel läbitakse kuni 160 km pikkuseid distantse. Korraldatakse ka kahe-ning kolmepäevaseid võistlusi.
Fakte kestvusratsutamisest
- Ratsaspordiala sai alguse 1950.aastatel Ameerikas;
- 1960 esimesed võistlused Euroopas;
- 1982.a. alates ametlik FEI distsipliin;
- 1998.a. esimesed maailmameistrivõistlused UAE-s;
- Suuremad võistlused-WEG,MM ja kontinentaalsed meistrivõistlused;
- Aastas toimub üle maailma ca 800 FEI kalenderplaani kuuluvat võistlust;
- FEI edetabelis (Open Riders World Endurance Ranking) on ca 1300 sportlase seas 11 Eesti kestvusratsutajat, kelledest kõrgeimal, 241.kohal on Anne Rohtla (31.12.2012 seisuga);
- FEI edetabelis paaride arvestuses (kestvuses peetakse ka paaride arvestust) on ca 1600 võistluspaari seas Anne Rohtla hobusega Jethro kõrgel 48 kohal (31.12.2012 seisuga);
- Eestis korraldatakse rahvusvahelist kestvusratsutamise võistlust alates 2009.aastast Kurgjärvel. Osalejaid on Leedust, Soomest, Norrast, Taanist, Rootsist, Venemaalt, Poolast ja Araabia Ühendemiraatidest;
- Käesoleval 2013.aastal toimuvad Kurgjärvel Põhja-ja Baltimaade Meistrivõistlused kestvusratutamises. Oodata on kuni 50 võistluspaari. Põhjamaade MV on eestlastele edu toonud ka varem-2006.a. võitis meistritiitli Heigo Rohtla, 2012.a. Soomes toimunud võistlusel saavutati võistkondlikus arvestuses hõbemedal.
- 2009.a. osales Kalli Kalbre juunioride MM-il Ungaris;
- 2011.a. Abu Dhabis toimunud juunioride MM-ist võtsid osa kaks meie sportlast-Marilyn Uusna (Dali ox) ja Kairit Kalbre (Baltimor). Mõlemal võistluspaaril õnnestus 120 km pikkune distants edukalt lõpetada.
- 2012.a. Belgias toimunud EM-il saavutas Kairit Kalbre väga tugevas konkurentsis ja raskel rajal 29.koha.
- 2013.a.veebruaris sai Kairit Kalbre esimese eestlasena kutse osaleda mainekal võistlusel President Cup`il Abu Dhabis.